-
MADARAK ÉS FÁK NAPJA „A legalkalmasabb időpont egy fa ültetésére húsz évvel ezelőtt volt. A második legalkalmasabb időpont most van.” /Közmondás/
Minden év május 10-én ünnepeljük a Madarak és fák napját, mely több mint száz éves hagyomány Magyarországon. A Föld napjának testvérünnepének tekintjük, célja, hogy különböző megemlékezésekkel, rendezvényekkel felhívja a társadalom, különösen a fiatalok figyelmét az őket körülvevő élővilágra és a természetvédelem fontosságára, hiszen kiemelt feladat ma az ifjúság természetvédelem iránti elkötelezettségének kialakítása, elmélyítése. Elengedhetetlen, hogy mindenki figyelmét felhívjuk e jeles napra, hiszen környezetünk védelme mindannyiunk közös feladata.
A madarak és a fák a természet egymással szimbiózisban élő, fontos szereplői. A fák a madarak részére élőhelyet és táplálékot biztosítanak az avar szintjétől a legfelső lombkoronáig. A fák oxigént termelnek, alapterületre vetítve a legnagyobb oxigéntermelő felületük a fáknak van, de ennél még nagyobb a szén-dioxidot feldolgozó képességük. Nagymértékben képesek megtisztítani a levegőt a szennyeződésektől. A nyári melegben párologtatásukkal hűtik a levegőt. A fák hasznosságát bizonyítja, hogy egy kifejlett platánfa egy vegetációs ciklusában 27 ezer köbméter oxigént termel és 2,7 tonna port köt meg, értéke pedig 45 millió forintra tehető. A gazdasági haszna mellett jó tudni, hogy a városokban fák nélkül az utcákon a hőmérséklet több Celsius-fokkal megemelkedne. Faültetéssel az ember környezetének javításához is hozzájárulhatunk. A városi zöldfelületek növelése segít a mentális egészségünk fenntartásában is.